O slobode v bezvládnej verejnej diskusii o športe

Autor: Ladislav Križan | 2.5.2012 o 12:30 | (upravené 2.5.2012 o 12:56) Karma článku: 5,99 | Prečítané:  526x

Pri zakladaní tohto blogu som si najprv položil jednoduchú otázku- ozaj téma šport a inak? Najdôležitejším dôvodom pre mňa je, že médiám a akýmkoľvek výstupom v nich o športe dominuje v súčasnosti temer výlučne výsledkový servis.

I preto súčasný stav verejnej diskusie o našom športe definuje skôr neexistencia akýchkoľvek v spoločnosti verejne známych, ucelených odborných predstáv. O tom, ako by mal vyzerať slovenský šport v budúcnosti. O tom, akými cestami je možné sa k tejto predstave dopracovať. O súťaži takýchto predstáv verejne vystupujúcich osôb potom nemôže byť ani reči.

Jednoriadkové „šteky" založená najmä na negatívnych emóciách a silných vyhláseniach ako racionálnych úvahách, ktoré v milosti udelí pár spriaznených novinárov dlhoročným športovým funkcionárom nie sú odpoveďou na tento stav. Ich verejné vyjadrovanie sa je navyše dlhodobo výrazne ovplyvňované nielen kultúrou závislosti na finančných zdrojoch poskytovaných im a ich organizáciám štátom.

Akademická sféra v športe mlčí verejne dlhodobo.

Politické strany svoj (ne)záujem deklarujú nielen pred voľbami obsahom svojich predvolebných programov v oblasti športu.

Bežní ľudia tým, že im toto všetko dlhodobo vôbec neprekáža a nie sú ochotní pre možnú zmenu nič urobiť.

Cez tento blog mám preto ambíciu snažiť sa slobodne a hľadajúc pravdu k téme šport verejne vyjadrovať. Budem sa snažiť popierať častý názor, že „Kto nemá v hlave, (ne)má (ani) v nohách". Priznám sa, že ma mrzí, ak sa športu všeobecne, často však nie neprávom, upiera jeho i intelektuálny rozmer. Antický ideál kalokagathie ako harmonické spojenie ľudskej múdrosti, morálneho dobra a fyzickej krásy považujem za nadčasový.

Nehľadám textami na blogu spor ani konflikt. Ak je však menšinou i iba jeden človek, pravda stále zostane pravdou, a tú nemožno upáliť.

Za odvahu prezentovať verejne, ideálne i protichodné názory ako moje a podpísať sa pod nimi svojim menom v prípadnej vecnej diskusií pod uverejnenými textami, budem vďačný a pokúsim sa ne reagovať. Slušnosť je podmienkou.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?