Ako SOV dlhodobo fauluje fair-play

Autor: Ladislav Križan | 26.11.2012 o 16:27 | (upravené 28.11.2012 o 17:13) Karma článku: 7,81 | Prečítané:  514x

V sobotu sa uskutočnili voľby do orgánov SOV. Pridávam pre hygienu vlastnej duše niekoľko postrehov k ich priebehu. S jediným cieľom. Nástojčivo odmietam faulovať základné princípy fair-play, a to i pre fakt, že hoci Ján Filc a jeho vízia nezvíťazila, bol ešte i pri povolebnom brífingu s noblesou lepší ako inak skutočne výborne strojovo zorganizovaná technológia moci oponenta a jeho tímu na čele s pánom Libom. Som presvedčený, že práve preto proti nej treba bojovať. Bojovať nie s cieľom trestať ju za ľudské chyby a nedostatky, ktoré má a robí každý z nás, no slušne a nenásilne postupne meniť jej myslenie a tým spôsobom i SOV k lepšiemu... Čo Vy, pridáte sa?

Volebná sobota v SOV bola plná symbolov.

Ráno som prišiel pár minút neskôr. Dôvod nebol, že som nedostal pozvánku ako kandidát na volenú funkciu v SOV. Tú ako som sa neskôr dozvedel nedostali listom ani emailom ani iní kandidáti do volených funkcií SOV vrátane pána Filca. Ten, až keď o ňu sám v štvrtok pred sobotnou voľbou tuším telefonicky požiadal. Písanie listov k voľbám SOV na oficiálnom liste a pod hlavičkou SOV v čase ich písania vo vzťahu ku protikandidátovi na prezidenta ako nie prezident, ale iba fyzická osoba- kandidát, pánu Františkovi Chmelárovi pritom celkom zjavne nerobí žiadny problém, tobôž nie etický. Kto a prečo za to nesie v SOV zodpovednosť?

V sobotu som prišiel v symbolickej pozícií.

Ako kandidát SBA do dozornej rady SOV, ktorá počas môjho funkčného obdobia GRS nedostala v roku 2011 štátnu dotáciu. Peniaze nemohla dostať, lebo ak by sa tak stalo, bol by spáchaný trestný čin. Dnes sa teším, že SBA sa prebúdza z kómy a dostala po splnení zákonných podmienok dotáciu v roku 2012. Prajem jej, aby sa uzdravila.

Keď som prišiel a pustili ma po krátkej diskusii dnu, i usmerňovanie a usádzanie organizátorov ma akosi intuitívne priviedli vedľa pána Filca.

Sedel v miestnosti plnej stovky ľudí. Sám. Dve miesta vľavo i vpravo boli voľné. Po chvíli mi doniesli veľmi zaujímavé materiály k rokovaniu. Hoci si vykáme, nie sme priatelia, bol som veľmi rád, že som vedľa neho sedel.

Volebný maratón trval až do večera okolo 9 hodín. Fakt dôležitých bolo do 900 sekúnd- do 15 minút.

Jej najdôležitejšej časti- voľbe nového prezidenta SOV sa venovalo cca 10 minút, ak rátame reči kandidátov a akt voľby.

Každý kandidát dostal iba 5 minút na svoju reč. Kto a prečo tak rozhodol a aká bola týmto pridaná hodnota pre slovenský šport?

Keď išiel predniesť svoju reč pán Filc a chcel, aby na plátne za ním premietli a ukázali iba pravdu. Aký je dnes systém a financovanie športu v SR. Stav po 17 rokoch zodpovednosti vo vrcholových funkciách v športe jeho protikandidáta. Veľmi krátko pred vystúpením pána Filca mu bolo zo strany pána Romana Bučeka zodpovedného za IT z SOV povedané, že to nepôjde. Na plátne bude časomiera. Počas jeho reči tak i bolo ako sami z fotografie môžete vidieť.

Filc.jpg

Tá nedôstojnosť odpočítavania na takom fóre až bolí. Cítite to?

Kto a prečo tak rozhodol a nesie za to zodpovednosť?

Pán Chmelár využil možno 10 sekúnd zo svojich 5 minút a samotný volebný akt nasledoval.

Predseda volebnej komisie pán Ján Novák, ktorý je štatutárnym orgánom Slovenskej gymnastickej federácie, ktorá navrhla pána Chmelára do funkcie, následne teatrálnym ukazovaním prázdnej volebnej urny publiku najlepšie symbolizoval, prečo majú estetické športy na čele s gymnastikou taký večný problém so spravodlivosťou pri určovaní víťazov ich súťaženia.

Najzaujímavejšia časť dňa prišla však ešte predtým pri schvaľovaní návrhu stanov SOV. Zástupca cyklistiky pán Privara položil niektoré legitímne otázky, ktorý načrtol už Pišta Eisele o zložení voliteľov vo voľbách SOV a ich legitimity, hoci pán Jagnešák- bobista sa nakoniec volieb nezúčastnil.

Hoci som počas tejto diskusií s vysokou zdvihnutou rukou a pomerne dlho ako kandidát na volenú funkciu v SOV žiadal o slovo a všimli si to mnohí/ak nie všetci v sále, nebolo mi predsedajúcim- pánom prezidentom SOV Františkom Chmelárom, udelené.

Vedel prečo.

Spýtam sa teda slušne, pokojne tu a teraz:

1.       Prečo neplatí v SR a SOV i v konotácií k princípom  medzinárodného olympijského hnutia jednoducho zapamätateľné pravidlo „jeden zväz- jeden subjekt práva vo svete= jeden zväz- jeden subjekt práva v Európe= jeden zväz- jeden subjekt práva v SR, ktorý je ich členom a zároveň členom SOV a má práve a iba jeden hlas pri hlasovaniach vo voľbe SOV bez ohľadu na ich veľkosť- počet členov, bohatstvo, popularitu, množstvo športových odvetví/disciplín, ktoré zastupujú atď.?

2.       Prečo nemajú dnes takéto subjekty práva v SOV hlasovaciu väčšinu v súčasnosti z celkového počtu existujúcich hlasov?

3.       Prečo niektoré subjekty práva, ktoré na území SR zastrešujú viaceré druhy aktivít označovaných ako šport/šp.odvetvie/šp.disciplína, no zároveň nie sú obe alebo ani jedna (môže byť  vždy iba jedna za jeden štát) členom právnických osôb sídliacich mimo územia SR definovaných v otázke 1 (v SR napr. vodný slalomrýchlostná kanoistika, ale i ďalšie gymnastika športová navrhujúca pána Chmelára a gymnastika moderná atď.) sú členom SOV a majú každý samostatné hlasovacie právo pri voľbách v SOV- de facto majú namiesto 1 hlasu hlasy 2?

4.       Prečo ak je členom medzinárodnej športovej federácie zodpovednej za plávanie i vodné pólo  za SR Slovenská plavecká federácia, sa mohol stať členom SOV a hlasovať samostatne i Slovenský zväz vodného póla, ktorý navrhol pána Chmelára, no pri rovnakých podmienkach ako tento subjekt práva iný subjekt práva- rugby, ktoré je OH športom, zatiaľ prijaté za člena SOV napriek opakovaným snahám nebolo a tým pádom nemá zatiaľ zastúpenie v SOV a už aspoň v jednej z dvoch svojich medzinárodných federácií členom je?

5.       Nie sú fakty uvedené v predchádzajúcich otázkach porušujúce princíp rovnosti a z toho dôvodu diskriminačné voči tým zväzom, ktorí majú iba jeden hlas pri voľbách SOV- napr. i voči strelcom pre ich medzinárodné štruktúry?

6.       Akú reálnu legitimitu v SR športe majú občianske združenia Kalokagatia na Slovensku či Slovenská asociácia olympionikov a prečo po ich prijatí (no nielen ich) za členov SOV nie je možné dosiahnuť stav, aby subjekty práva definované v 1. a 2. otázke mali hlasovaciu väčšinu?

7.       Prečo majú členovia VV SOV hlasovacie právo ako fyzické osoby a koľkí z nich sa v prípade vlastnej osoby zdržali hlasovania?

8.       Prečo majú práve fyzické osoby- členovia SOV a fyzické osoby- olympionici hlasovacie právo práve v takom počte ako dnes a nie nižšom alebo vyššom počte?

9.       Za koho éry ako prezidenta SOV boli subjekty práva uvedené v otázkach 1. až 7., na koho návrh a osobnú iniciatívu nielen vďaka v čase postupne upravovaným zneniu stanov SOV prijaté za členov SOV s právom hlasovať pri voľbách SOV a v koho prospech bolo takto formované zloženie členov SOV- subjektov práva s právom voliť?

10.   Aký je vzťah týchto skutočností k Olympijskej Charte, nie iba k jej slovenskému a anglickému textu, ale najmä a predovšetkým k jej duchu?

11.   Boli alebo neboli porušené práva fyzických osôb byť volení do funkcií SOV túto sobotu vďaka všetkým v otázkach 1 až 9 uvedeným faktom?

Nemám ešte dnes všetky odpovede, no neprestanem sa pýtať.

S jediným cieľom.

Nástojčivo odmietam faulovať základné princípy fair-play, a to i pre fakt, že hoci Ján Filc a jeho vízia nezvíťazila, bol ešte i pri povolebnom brífingu s noblesou lepší ako inak skutočne výborne strojovo zorganizovaná technológia moci oponenta a jeho tímu na čele s pánom Libom.

Som presvedčený, že práve preto proti nej treba bojovať.

Bojovať nie s cieľom trestať ju za ľudské chyby a nedostatky, ktoré má a robí každý z nás, no slušne a nenásilne postupne meniť jej myslenie a tým spôsobom i SOV k lepšiemu...

Čo Vy, pridáte sa?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Zdravotný pohár vína je mýtus. Ako a prečo vznikol

Vedecké poznatky pribúdajú rýchlejšie, ako ich kultúra dokáže vstrebať alebo zahodiť.

DOMOV

Kritizoval ma Fico, kritizoval ma aj Dzurinda

Diskusia NAŽIVO o slobode, médiách a ich kvalite.


Už ste čítali?