Základy matematiky pre Slovenský olympijský výbor a 1.stupeň ZŠ

Autor: Ladislav Križan | 31.12.2012 o 23:03 | (upravené 1.1.2013 o 0:11) Karma článku: 8,08 | Prečítané:  1866x

SOV oslavoval 20 rokov založenia a vzniku. Ešte predtým bola podaná žaloba časti jeho členov smerujúca na CAS v Lausanne. Časť z možných dosť dôvodov pre jej podanie som už uviedol pár týždňov dozadu tu na blogu i verejne. Pre opakujúce sa interpretácie v médiách o jej možnej podstate skúsim ešte raz jej možno priveľké zjednodušenie. Spor podľa mňa totiž asi nie je a ani nebude o texte Stanov SOV. O ich možnom nesúlade s Chartou. Spor bude skôr asi o ich uplatňovaní. O praktickej aplikácií v nich uvedených princípov v slovenských reáliách už roky vďaka dlhoročnému vedeniu SOV. To uplatňovanie je tak. Hmm. Právne kreatívne. No na slovenský spôsob...

SOV oslavoval 20 rokov založenia a vzniku.

Ešte predtým bola podaná žaloba časti jeho členov smerujúca na CAS v Lausanne.

Časť z možných dosť dôvodov pre jej podanie som už uviedol pár týždňov dozadu tu na blogu i verejne.

Pre opakujúce sa interpretácie v médiách o jej možnej podstate skúsim ešte raz jej možno priveľké zjednodušenie.

Spor podľa mňa totiž asi nie je a ani nebude o texte Stanov SOV. O ich možnom nesúlade s Chartou.

Spor bude skôr asi o ich uplatňovaní.

O praktickej aplikácií v nich uvedených princípov v slovenských reáliách už roky vďaka dlhoročnému vedeniu SOV.

To uplatňovanie je tak. Hmm. Právne kreatívne. No na slovenský spôsob...

Zdá sa, že SOV používa veľmi čudnú matematiku. Veď rátajte so mnou.

MOV rozoznáva od plávania (aquatics) až po zápasenie (wrestling) 35 OH športov, ktoré celosvetovo môže zastrešovať podľa jeho Charty iba jedna medzinárodná športová federácia= 1 subjekt práva (na web stránke vpravo dole nájdete v časti „OLYMPIC MOVEMENT DIRECTORY" ich zoznam vrátane zoznamu tzv. uznaných športov a funkčných preklikov).

V SR máme cez Chartu a hore definované subjekty práva daných ako možných členov SOV tiež vždy iba jeden subjekt práva na jednu medzinárodnú športovú federáciu, ktorý musí byť zároveň ich členom= maximálne podľa MOV a Charty možných 35 takýchto členov, ale u nás ich máme div sa svete až 38 (pre ich zoznam pozri strany 66 a 67 publikácie).

Rugby medzi nimi dokonca nie je.

Takže z 34 možných subjektov práva SOV spravilo „slovensky kreatívnou" aplikáciou Charty a Stanov SOV v praxi číslo 38.

Ak je celkový počet členov SOV navyše 82, ako môžu v SOV tieto subjekty práva podľa Charty vždy nutnú hlasovaciu väčšinu?

Zdá sa Vám tiež, že 38 nie je z 82 potrebných 42?!

Mimochodom 24. novembra bolo na VZ SOV prítomných 77 členov SOV.

I pri výklade „šak niekto vždy nedojde a keby náhodou hej, tak si dá vonku kávu a chlebíčky a pojde spokojne domov tak či tak..." je i z 77 počítaných potrebná väčšina 39 a nie 38.

No. Hmm. Môžeme povedať, že je to opäť „slovensky kreatívna" aplikácia Charty a Stanov SOV?!

S zaujímavou tézou po ohlásení podania žaloby prišiel SOV.

Do väčšiny 42 sa môžu rátať hlasy športovcov. Tvrdí MOV.

Hmm.

Ak pominieme potrebu predchádzajúceho písomného súhlasu príslušného orgánu MOV, ktorým SOV samozrejme pred konaním volieb disponovalo...a zápisnice zo zasadnutí príslušných orgánov MOV to samozrejme preukážu...

Zdá sa Vám, že 34+5 je 39 a nie 42?

Ak poviem, že 2 z 5 športovcov s právom hlasovať navyše neboli na hlasovaní 24. novembra 2012 prítomní, ale oficiálne sa ospravedlnili?

I pri minimalistickom variante krívajúcom na obe fair- play nohy 34+3= 37 a nie 39.

Čo teraz?

Zatiaľ mám pre nás všetkých pamätajúcich si ako- tak základy matematiky z 1. stupňa ZŠ aspoň malú cenu útechy.

Na negatívne prvenstvo SOV v podmienkach SR už našťastie nedosiahne.

Veď pred pár mesiacmi v Slovenskej asociácií univerzitného športu (sic!)- SAUŠ bolo už i 17 nadpolovičnou väčšinou z 38...

V medzinárodnom meradle som si tým prvenstvom nie istý.

A byť zdrojom z SOV, Mozambik by som radšej neurážal, ešte im budeme možno demokraciu v tamojšom OH hnutí závidieť (s.46).

Veľmi by ma zaujímalo, čo povedia na MOV a na CAS na to, ako u nás aplikujeme v praxi už roky Chartu a Stanovy SOV. Ich princípy. Ich dušu.

Ja sa za to hanbím už dnes.

V budúcnosti sa za to budeme ešte veľmi hanbiť všetci. Úplne všetci.

Je historická hanba, že sa tak verejne deje na 20. výročie SOV.

Má to i svetlú stránku.

Rýchle rozhodnutie CAS môže vrátiť SOV dušu, ktorú stratil.

Jarné oslavy 20. výročia SOV by tak mohli byť návratom dlhodobo zraneného športovca menom SOV na športovisko, kde sa hrá podľa princípov Charty, Stanov SOV a elementárnej fair-play.

Ak sa tak stane a podľa týchto pravidiel vyhrá Chmelár, Filc či ktokoľvek iný, bude to tak správne...

Prečo?!

Lebo CAS začne niečo dôležité, čo nie je dokončené.

Pamätám sa ako sme pred viac ako rokom pri tvorbe princípov reformy športu s pánmi Tokošom, Moškom, Marušincom, Galovičom i Filcom diskutovali o jej princípoch. I ako deliť zodpovenosť. Peniaze. Podľa akých kritérií. Medzi koho.

Ako jediný v skupine som vtedy zastával veľmi zjednodušene názor: "1 medzinárodná športová federácia vo svete, ktorá a) zastrešuje športy z programu OH hier, b) MOV uznané športy, c) alebo inak preukázateľne existujúce športy= iba 1 v Európe= iba jeden subjekt práva v SR, ktorý je oboch ich členom, je uznaný SR ako štátom a na účel rozvoja športov, za ktoré je na území SR zodpovedný, je subvencovaný zo štátneho rozpočtu".

Lebo vodný slalom a rýchlostná kanoistika ako naše okrem streľby najúspešnejšie OH športy majú byť spolu. A súťažiť s ostatnými športami o dotácie či voliť v SOV podľa pravidiel, nie s 2x takou veľkou šancou či váhou...To isté gymnastiky...Lebo je to tak správne...Lebo rovnosť a diskriminácia.

Svorná odpoveď všetkých 5 kolegov bola: "Hmm, je to asi tak správne pán Križan, ale to teraz po tých rokoch nepresadíme..."

Vo Vládou SR 19.12.2012 viac ako rok nato schválenej koncepcií o tom už nie je ani zmienka. Pravdepodobne až do roku 2020 to nemá byť téma. Hmm. I ja som zodpovedný. Za konečný výsledok. Mea culpa maxima.

Biblické "Ak ide o zlú vec, ne­pridávaj sa k väčšine, a ak by si mal v spore pre­krútiť prav­du, nezas­távaj názor väčšiny" je rovnaké ako jeho moderná tvár i v článku Gaba Šipoša s názvom Pestujme si hrdinov.

Rád tak urobím, lebo s aktívnou kariérou vrcholovej športovkyne sa rozlúčila pred pár dňami jedna z najväčších osobností nášho športu v jeho nielen novodobej histórií. Martina Moravcová.

Vraví sa, že príklady priťahujú. Slovenskému športu v roku 2013 preto prajem, aby príbeh Martiny Moravcovej priťahoval mnohé slovenské deti a motivoval ich športovať...a všetkých dospelých čestne súťažiť...v športe i v živote...

PF 2013 slovenský šport...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Silné individality, Smer ako mašinéria. Prečo sú prestupy v parlamente častejšie v opozícii

Bolo by správne, ak by strana kontrolovala výkon mandátov?

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Koľko stojí jeden slovenský poslanec

Nezávislý neznamená neplatný.

Stĺpček Jakuba Fila

Nikto by nechcel byť od júla v koži Kalavskej

Žiadna čiastková motivácia nebude fungovať pre vyhoreného lekára.


Už ste čítali?