Progresívna športová tlačovka ministra Dušana Čaploviča

Autor: Ladislav Križan | 10.2.2013 o 10:16 | (upravené 10.2.2013 o 13:51) Karma článku: 6,51 | Prečítané:  654x

Pred pár dňami bola tlačovka ministra Dušana Čaploviča k športu. Mnohé sa mi na nej veľmi, veľmi páčilo a považujem za veľmi progresívne.

Pred pár dňami bola tlačovka ministra Dušana Čaploviča k športu.

Mnohé sa mi na nej veľmi, veľmi páčilo a považujem za veľmi progresívne. Čo konkrétne?

Prejavy kontinuity vo verejnej správe v športe. Prítomnosť Richarda Galoviča, ktorý s ňou spolupracoval autenticky počas bývalej vlády. Môže kompetentne vysvetliť aktuálnej politickej reprezentácií veľmi komplikovanú hru s mnohými premennými, ktorej detailné poznanie urýchli nestrácanie času pri rozhodovacích procesoch, ktorým nebudú predchádzať vždy nové začiatky.

Paušálne neodmietnutie „pravej" minulosti.  Pamätám sa, ako bývalý minister Eugen Jurzyca na podobnej tlačovke na začiatku roku 2012 po predstavení niektorých ideí verejne vyzval, ak má niekto lepšie pravidlá pre šport, nech ich dá verejne na stôl.

Bol skoro rok nato, keď po prejave ministra Dušana Čaploviča na konferencii k novej stratégii športu do roku 2020, ktorú neskôr schválila Vláda, zaznel sálou konferencie výstrel.

Prezident streleckého zväzu Miroslav Benca, verejný veľmi silný odporca zmien navrhovaných v roku 2011/12, vedľa ktorého som v tom momente pri družnej debate sedel, na skoro úplnom konci konferencie konanej dňa 3.12.2012 verejne vypálil slová, že nová koncepcia a pravidlá sú v bledoružovom také isté aké boli pred cca rokom navrhované.

Hmm. Aký podiel má na tom naša verejná správa a jej kvalita sa pýtam po tomto rozhovore v Trende sám seba, i pre fakt , že sám v nej už skoro dva roky pracujem. A aký podiel majú kritizujúci, často viac ako 20- roční lídri športových zväzov, ktorí nedokázali prísť za celé ich obdobie predĺžené o skoro rok s inými, komplexnými ideami...?! Nikto v SR neprišiel zatiaľ s lepšími návrhmi, takže ako spoločnosť nemáme vlastne na výber.

Druhým sú vyjadrenia pána ministra o štiepení zväzov a ich voči ostatným zväzom diskriminačnom financovaní štátom (napr. cca 46.10 času TB). Pán minister má môj úprimný obdiv, lebo ako prvý politik pomenoval dlhoročnú pravdu, o ktorej je okrem iného vlastne teraz spor na CAS. Riešenia roky i vplyvom bratskej spoluviny štátu a SOV naakumulovaných problémov nie sú jednoduché, lebo sa týkajú práve dvojičiek zväzov kanoistiky vrátane toho, z ktorého pochádza pán Galovič či plávania a vodného póla, gymnastiky modernej či športovej, ktorej prezident- v SR asi najvšestrannejší lobista pán Novák bol práve na návšteve u pána ministra. Hádajme prečo...

Druhým je snaha o kvalitatívny posun NŠC cez spojenie vzdelania a športu. Klobúk dole pán minister. Prvé peniaze z eurofondov sú tu, verme, že NŠC môže byť do roku 2020 po prechode agendy na Úrad Vlády a po vyjasnení kompetencií zlatou sliepkou pre slovenský šport. Vzhľadom na históriu NŠC,  zmluvnútendrovú históriu spomínaného informačného systému v športe, jeho terajší stav vs. porovnateľného a zo zdrojov SFZ hradeného futbalnet.sk či lokalizáciu NŠC v ním nevlastnených priestoroch Haly Mladosť, ktorej majiteľ je síce športový filantrop (pozri terajšie náklady za prenájom NŠC), to nebude ľahké. Pozor teda nielen na sliepkine vajcia a nielen pre údery pod pás. Rád pomôžem dobrej veci. Vždy som veril, že vzdelanie a šport patria k sebe, a preto pár riešení som už verejne s pomenovaním stavu v univerzitnom športe do debaty položil.

K tomu posunu NŠC treba zvážiť i fyzický presun NŠC na FTVŠ. Potrebujú sa navzájom. NŠC roky robilo, načo nemalo. Vzdelávanie a vedu v športe nech robia tí, ktorí majú medzinárodný rozmer. Ako máme iba pár športovcov kvalít Hochschornerovcov či Chárov, máme iba pár mien športových vedcov a pedagógov ako Hamar, Kampmiller, Zemková, Antala či z mladších Vanderka, Tománek či Sedliak. Nato potrebujú možnosti, ktoré ponúka NŠC. A športovci- vysokoškoláci, zase možnosti, ktoré ponúka v Ba vďaka budovateľskej zarputilosti jej terajšieho dekana Holienku po rokoch areál FTVŠ „All in one" vrátane ubytovacích kapacít.

Po pľuvaní navzájom sme smädní a nášmu športu ostali jeho problémy. S rozmachom penetrácie netu a IT medzi čoraz mľandravejšiu populáciu i pre rozpadávajúcu sa športovú infraštruktúru sa budú len a len horšiť. A dostihnú akéhokoľvek ministra rovnako ako učiteľské platy. Nevŕšiť sa s pochopením znamená s pokorou vedieť, nie víťaziť, ale byť lepší, pretože sú to NAŠE SPOLOČNÉ problémy. Nie toho, kto aktuálne má v rukách čierneho petra premiéra/ministra/sekčného generála, keď definitívne verejne buchne bublajúci mnohoročný problém.

Musíme sa vplyvom týchto hrozieb ako spoločnosť zomknúť. Viac. Oveľa viac ako sme si mohli dovoliť sa, navzájom i v športe, doteraz prehliadať. SR je naša vlasť nerozdelená na akokoľvek široké cesty zákopmi vpravo a vľavo. Snaha o poznanie sa, bez predsudkov zákulisných rečí, môže byť spoločným úsilím, ktoré môže minimalizovať rozdiely v názoroch, ktoré rozhodnutia v športe sú dnes najvhodnejšími.

Budeme sa totiž navzájom všetci pri ich hľadaní na riešenie nahromadených problémov v športe ešte veľmi potrebovať. Martin Filko má pravdu, dlhodobo sme všetci živí. Ibaže ako spoločnosť starneme a našu svetlú budúcnosť pri stave „málo zdravia za veľa peňazí" bez pohybovej aktivity ako dennej súčasti na spôsob umývania zubov každým jedným z nás v blízkej budúcnosti nevidím. Inak nebudeme vládať robiť namiesto dôchodku až do smrti pri akomkoľvek príbehu nášho zdravotníctva. Nechcem sa živiť ako broker, lebo obchodníci žijú zo ziskov. Básnici žijú zo strát. Preto Vám pán minister úprimne držím palce, aby ste kvôli nám všetkým do skončenia Vášho mandátu, slovami Martina Filka nevyriešili udržateľnosť, ale čo najvýraznejšie zmenšili problém. Je NÁŠ a SPOLOČNÝ. Ako táto krajina.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Zdravotný pohár vína je mýtus. Ako a prečo vznikol

Vedecké poznatky pribúdajú rýchlejšie, ako ich kultúra dokáže vstrebať alebo zahodiť.

DOMOV

Kritizoval ma Fico, kritizoval ma aj Dzurinda

Diskusia NAŽIVO o slobode, médiách a ich kvalite.


Už ste čítali?