Máme u nás vo financovaní hokeja pekný hokej?!

Autor: Ladislav Križan | 30.4.2013 o 1:36 | Karma článku: 9,75 | Prečítané:  1915x

Pred sezónou 2013/14 hrozí slovenskej najvyššej hokejovej súťaži, že nezačne alebo ak aj začne, že neskončí. Údajne pre nezáujem štátu o financovanie hokeja u nás. Vyhlásili spoločne primátori extraligových miest, ktorí ju (spolu)financujú- ako tvrdia 4 miliónmi euro ročne- sa preto chcú stretnúť s premiérom, ministrom školstva a vedením SZĽH a žiadajú ich o urýchlené kroky v oblasti financovania športovej infraštruktúry a daňovej legislatívy v oblasti športu (o úvahách nielen súdov k nej viac tu). Dnes som počúval podvečer okolo pol 7 k téme SRo. Veľa slov, málo faktov. Preto tento blog. Predtým, ako budú chcieť mať všetci dotknutí akékoľvek návrhy ako ďalej v blízkej budúcnosti, mali by poznať informácie v ňom napísané.

Aký je náš súčasný hokej v rokoch 2012 a 2013?

Prekvapujúce fantastické striebro našej hokejovej reprezentácie v roku 2012. Postup Slovana do play-off v KHL v sezóne 2012/2013. Otvorenie zimáku v Čani a vznik hokejovej akadémie Igora Libu na ňom. Jedna strana mince.

Druhou, jej temnou stranou je v rovnakom čase zrútenie zo štátnych nedostavaného štadióna v Starej Ľubovni.  Pád stropu na novom štadióne v Trstenej. Po ročnom dobrodružstve KHL v Poprade v SR pretrvali iba dlhy, nie už dnes pražský klub. Spory vo financovaní hokeja v Dubnici. Klub likvidujúce dlhy v Martine. Boj mesta a klubu v Poprade. Dokonca rolby potrebné pre úpravu ľadu pre dlhy v Trenčíne sa mali stať korisťou exekútorov... Emotívna tlačovka primátora Trenčína Richarda Rybníčka...

Paradoxy.

Sú zaujímavé pri úvahách o vyvažovaní verejného dobra v hokeji. Z pohľadu účasti Slovana v KHL. Pri kandidatúre na ZOH 2022 a možnej výstavbe dvoch nových zimákov v Poprade a Mikuláši. Vzhľadom k v médiách a potom pri pive sa stále opakujúcich klišé o klesajúcich  peniazoch pre našu talentovanú hokejovú mlaď či chátrajúcich/nebudujúcich sa nových zimákoch.

Ako to teda je naozaj? Koľko dávame už od roku 2006 na hokej najmä cez SZĽH zo školstva? A načo? A je to tak dobre? Nasledujúca tabuľka odhaľuje pravdu pravdúcu nielen pre Vás páni primátori...

SZLH.jpg

Štát v rokoch 2006-2012 zdvojnásobil dotáciu na mládež pre SZĽH, ostatné športy boli od macochy?!

Z hesla „Všetko pre mládež" už roky pre dôvodné pochybnosti bolia i športových laikov uši. Už menej známy fakt je však ten, že štát v rokoch 2006-2012 zo sekcie športu MŠVVaŠ SR temer zdvojnásobil dotáciu pre SZĽH určenú pre športovo- talentovanú mládež z 596 661 na 1 121 600 eur, v roku 2010 to bola dokonca suma 1 246 200 eur. Všetky ostatné športy však za ten istý čas boli podporované stále viac- menej rovnakou sumou. Iba pre ilustráciu- napr. SFZ dostal cez rovnaký kanál v roku 2006 sumu 571 559 a v roku 2012 sumu 699 400 eur. Zasvätení vedia, aký vplyv mal nato Mgr. Pavol Macko, ktorý prešiel z pozície dlhoročného generálneho sekretára SZĽH práve v roku 2006 na pozíciu generálneho riaditeľa sekcie športu a zotrval tam nestrániac tam samozrejme žiadnemu športu až do roku 2010...

Koľko hokejových reprezentantov je medzi 188 hokejistami- študentmi športových gymnázií?

Ďalšie nemalé peniaze zo školstva prúdia na hokej detí a mládeže cez základné a stredné školy. V športových triedach na základných školách bolo v roku 2011 2091 mladých hokejistov (s.18). 188 hokejistov bolo študentmi športových gymnáziách (s.21). To značí cca 188 tisíc euro ročne, ktoré idú na týchto hokejistov na ich gympel často cez VÚC. Zväz, klub ani mesto do tohto nemôžu kecať. O použití týchto peňazí rozhoduje škola. A ak tá ich má vždy málo, načo ich použije? A čo urobí jej riaditeľ, ak zistí, že chlapec v 16 rokoch už nemá potenciál hrať za seniorskú repre a mal by sa radšej orientovať na štúdium? Vzdá sa žiaka a peňazí alebo...? Koľkí z absolventov ŠG- hokejistov po roku 2000 bolo reprezentantmi medzi dospelými, koľko aspoň profíkmi a koľko sa (ne)dostalo na VŠ?

Poznanie výsledkov tohto procesu na osobností týchto mladých ľudí najlepšie poznajú ich rodičia a oni sami pri hľadaní práce mimo šport, keďže v športe z nich uspeje drvivá menšina. Na druhej strane, ak majú v Kanade viac zimných štadiónov ako my registrovaných hokejistov, stále sa bavíme priam až o zázračnej efektivite systému minulosti pri po roku 2000 dosiahnutých úspechoch.

Ak však vezmeme v úvahu celkový počet mladých hokejistov u nás, ich počet v týchto útvaroch a ich možnú mieru talentu vzhľadom na Gaussovu krivku, zistíme dva možné závery. Skoro všetci mladí u nás hrajúci hokej sú talentovaní. Alebo viac ako o systémovú starostlivosť o skutočne top talentovanú hokejovú mlaď pre potreby budúcej seniorskej reprezentácie v nich ide skôr o naháňanie peňazí a spoločnú výchovu a vzdelávanie prostredníctvom hokeja.

Je preto v novom zákone o športe okrem daňových dikusiíí potrebné vytvoriť nový systém fungovania športových tried, športových gymnázií, ale i telesnej výchovy a telesnej a športovej výchovy na školách, resp. využívania vzdelávacích poukazov financovaných zo zdrojov regionálneho školstva v nadväznosti na existujúci systém starostlivosti o športovo-talentovanú mládež v rámci SZĽH financovanej z Národného programu rozvoja športu.

Koľko nových „zimákov" sme skolaudovali od 2006 za celkovo 53 miliónov eur?

Fakt je ten, že história zaznamenala pre hokej od roku 2006 do roku 2013 na výstavbu a údržbu hokejových štadiónov zo sekcie športu celkový súčet dotácií vo výške 53 066 738 €.

Koľko z týchto zdrojov išlo do dnes extraligových miest okrem 3 319 390 euro do Košíc v 2009 a 166 000 euro do Trenčína v roku 2010?

SZĽH to vie, lebo v rokoch 2006 až 2010 cez neho pretieklo na štadióny 3 618 100 euro.

Koľko na dnes tie extraligové?

Aký prinášajú už dnes prospech pre rozvoj talentov v hokeji štátne dotácie napr. z roku 2010 do štadióna vo výške cca milión € vo Veľkom Krtíši či Starej Ľubovni bol tu prednedávnom pozrieť i pán premiér. Stavebník Marián Gáborík či samo hokejové hnutie zase vedia čo stojí výstavba nového malého zimného štadióna zo súkromných zdrojov.

Prečo dostali mestá Púchov, Bánovce, Krompachy, Lučenec, Veľký Krtíš či Stará Ľubovňa? Prečo nedostali napr. ligové Trenčín, Martin, Zvolen, Skalica, Poprad, Žilina či Demitrova Dubnica?

Odpovie SZĽH a jeho pán prezident Nemeček verejnosti či hokejovému hnutiu?

Ak nie, tak najlepšie samo hokejové hnutie vie, kde sú jeho prirodzené centrá mládeže v nadväznosti na hokejové kluby, a v ktorých z nich čudné zmluvy, zastarané chladiace zariadenia, ich energetická náročnosť či riziko ekologickej katastrofy pri úniku čpavku, ohrozujú v činnosti už teraz či v blízkej budúcnosti starostlivosť o hokejovú mlaď...

Nielen štadióny- financovanie futbal vs. hokej

Tých 53 miliónov hore- iba na jednoduché porovnanie- toľko nedostali všetky ostatné športy v SR nielen za toto obdobie, ale pravdepodobne i od roku 1993 z rozpočtu sekcie na tento účel spolu dokopy. Vrátane futbalu. Najprv preto krátka odbočka k futbalu pre Vládou SR vo februári 2013 schválený zámer rekonštruovať futbalové štadióny sumou 4,5 milióna euro ročne až do roku 2022.

Potrebujeme dnes pre účely štátnej športovej reprezentácie dva nové desaťtisícové zimáky v Poprade a Mikuláši pre ZOH 2022?

Samo Marec, rodený Popradčan vraví nie. No teraz vážne. Stav dnes je, že hokej disponuje 2 modernými štadiónmi pre reprezentáciu SR v Ba i KE. Nehrá kvalifikáciu na MS/ME.

Futbal nedostal v danom období 2006-13 ani 10% z tejto sumy (presnú sumu na projekt miniihrisk nemám). Nemá k dispozícií ani jeden porovnateľný štadión pre účely repre. Musí pravidelne hrať kvalifikáciu o postup na ME/MS na území SR. A má akútny problém s násilím a neviazanosťou divákov, ktorý nie je možné efektívne vyriešiť pri súčasnom stave štadiónov, pričom náklady zaň na rozpočet MV SR sú nemalé (aké ročne?!).

Extraligový hokej sa hrá dnes na 9 štadiónoch vo vlastníctve miest. Tie prispievajú podľa svojich slov na hokej v nich 4 miliónmi euro ročne.

Mám dve otázky.

1.      Koľko dávajú mestá na futbalové kluby najvyššej súťaže resp. prevádzku futbalových štadiónov? Ja viem o podiele Košiciach v MFK, teraz Nitre a angažovanej Myjave, ktorá bola divákmi odmenená...

2.      A kde bude hrať naša repre, ak sa súkromní vlastníci Pasienkov a Žiliny rozhodnú, že tam nie?

Lebo na Tehelnom poli sa v roku 2013 zelenajú stromy už i na tribúnach...

stadion.jpg

Ako Slovan pri účasti v KHL využíva 40 z 43 miliónov € z rekordných dotácií z 2010?

Rok 2010 a viac ako 43 miliónov € pre infraštruktúru v hokeji sú historickým rekordom, po ktorom prišlo v nasledujúcom roku 2011 obdobie bez dotácií. Ak si totiž uvedomíme, že bežný ročný rozpočet sekcie športu je cca 30 miliónov €, tak 40 575 682 €, ktoré občania SR cez MŠVVaŠ SR vynaložili na arénu v Bratislave pre MS 2011 z nej oprávnene robia najväčší investičný projekt v športe v dejinách samostatnej SR.

Jeho kolaudácia je fakt rovnako ako dlh, ktorý bude v súvislosti s jej podľa NKÚ problematickou rekonštrukciou gniaviť mesto Bratislava a jej obyvateľov ešte veľa rokov. Ako (ne)rentabilná je prevádzka štadióna nie pre Slovan, ale pre rozpočet Bratislavy dnes?

K rekonštrukcií podľa správy NKÚ z webu zopár perličiek, ktoré dotvárajú dobový príbeh o privatizácií ziskov a socializácií strát i v našom športe.

SZĽH sídliaci už dnes v budove vedľajšieho hotela zvýšil náklady rekonštrukcie sumou 155 081 € v dôsledku jeho nesprávnych stanovísk k návrhu rozmerov! ľadovej plochy. Tvrdí správa NKÚ (s. 15). Túto sumu mal zaplatiť mestu do 30.6.2012. Nedalo mi sa neopýtať mesta Bratislavy, či sa tak stalo cez zákon o slobodnom prístupe k info. Odpoveď prekvapila:

„Na základe rokovaní uznal Slovenský zväz ľadového hokeja dlh vo výške 100 320,- eur, čo predstavujú náklady, ktoré súviseli s revíziou projektovej dokumentácie vyvolanou zmenou rozmerov ľadovej plochy (tak ako sa uvádza v Správe NKÚ o výsledku kontroly financovania rekonštrukcie ZŠON v Bratislave). Dlh bude splatený do 31.05.2013 v zmysle splátkového kalendára."

Mám otázku- na úkor čoho v rozpočtoch SZĽH 2012 a 2013 táto suma išla (žeby mládež?!), komu bola v SZĽH zosobnená a ako by ju využili pre hokej v Trenčíne, Poprade, Martine atď.?!

Odpovie SZĽH a jeho pán prezident Nemeček verejnosti či hokejovému hnutiu?

Hokejový klub Slovan k tomuto procesu altruisticky prispel tak, že listom požiadal o reparáciu ujmy za odstránenie a trvalé znehodnotenie 16 kusov SKY BOXOV a 1 kusu SKY LOUNGE z rokov 2005 a 2006, ktoré vznikli pri realizovaní rekonštrukčných prác. Mesto zahrnulo sumu 1 145 970 € cez dodatok do celkovej ceny rekonštrukcie a peniaze uhradilo v 2009 (s.11).

Slovan sa veľkodušne po kontrole NKÚ a liste mesta z 2011 zaviazal v splátkovom kalendári do konca roka 2012 zaplatiť aspoň 13 654,06 € za ich demontáž a odvoz. Stanovisko Slovana dostupné na jeho webe z decembra 2011, v ktorom pán Krajči hovorí, že táto miliónová suma je iba náhrada škody za zničený majetok a nezahŕňa kalkuláciu ušlých ziskov je v kontexte rozhodnutia Slovana z októbra 2012 o elektronickej aukcií na lístky i pre autobusy fanúšikov- obyvateľov Parndorfu a okolia i pre existenciu článku 107 ods.1 Zmluvy o fungovaní EÚ vzhľadom na potenciál narušiť hospodársku súťaž v nej, nielen z morálneho, ale i právneho hľadiska mnohorozmerná...

Ľudskejšie a jednoduchšie, aj keď som rodený Bratislavčan a Slovanista a asi i preto, že napriek tomu, že som pôvodom futbalista/futsalista, som na nich autenticky slobodný a preto považujem hokej za najpopulárnejší šport v SR.

Ľudia z celého Slovenska, i tí z Bratislavy, chcem sa spýtať.

Aký je Váš intuitívny pocit (i sociálnej) spravodlivosti pri otázkach, ktorí vyvolení a z nich vôbec Slováci sa takto dostanú na zápasy v KHL okrem Popradčana Sama Mareca, ktorému sa páčilo a ako táto aukcia či odpredaj vedľajšieho hotela mestom spoluvlastníkovi zníži(la) dlh mesta Bratislavy a umožni(la) tak zabezpečiť v Bratislave napr. opravu výtlkov po zime či lepšiu úroveň MHD?

Môj vnútorný pocit je taký, hmm...

Ako keď sa pozerám na zrobenú pani- päťdesiatničku v Tescu, keď mi podáva cez pult 20 dkg mnou objednanej šunky...

Cítim, že to, ako to je u nás teraz nielen v hokeji, nie je ľudské, správne ani solidárne...

Voči iným športom ako je hokej, iným klubom ako je Slovan, iným mestám ako je Bratislava.

Ani voči všetkým ľuďom tejto krajiny...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Silné individality, Smer ako mašinéria. Prečo sú prestupy v parlamente častejšie v opozícii

Bolo by správne, ak by strana kontrolovala výkon mandátov?

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Koľko stojí jeden slovenský poslanec

Nezávislý neznamená neplatný.

Stĺpček Jakuba Fila

Nikto by nechcel byť od júla v koži Kalavskej

Žiadna čiastková motivácia nebude fungovať pre vyhoreného lekára.


Už ste čítali?