Čo sa nášmu futbalu v poslednom čase skutočne podarilo

Autor: Ladislav Križan | 4.6.2013 o 1:51 | (upravené 4.6.2013 o 2:15) Karma článku: 6,48 | Prečítané:  1021x

Dnes o tom, čo sa nášmu futbalu v poslednom čase skutočne podarilo. A nebolo to málo. Práve naopak. Veď posúďte sami. Myslíte si opak?! Hmm. Viem, že emocionálne máte pravdu. Viem to. Rozumiem Vám. Tiež mi občas zatína stále päste. No vy i ja takto hovoríme o emóciách. Ja teraz budem o faktoch, ok?

Myslíte si opak?!

Hmm. Viem, že emocionálne máte pravdu. Viem to. Rozumiem Vám. Tiež mi občas zatína stále päste. No vy i ja takto hovoríme o emóciách. Ja teraz budem o faktoch, ok?

Lebo- bol rok 2006 tak dávno?

Veď spomínajme spolu.

Na rok 2006 a zbitie vtedy nového šéfa rozhodcov Igora Šramku či bicykle na ihrisku Artmedie.

Život ma zvláštny zmysel pre iróniou- hlavné dobové postavy týchto smutných čias posadil na iné miesta. Jedného do väznice do Leopoldova a jedného po kariére v komunistickom práve na Vysokej škole Zboru Národnej Bezpečnosti (ako som už raz písal- dajte si vyhľadávať autorské diela Doc. JUDr. Františka Laurinca, CSC. v Knižnici Akadémie policajného zboru- nástupkyne Vysokej školy Zboru národnej bezpečnosti iba cez priezvisko)  a prvej voľbe v 2009 znovu do Výkonného výboru UEFA i v roku 2013.

No. Ako hovorí jeden kamarát, na každú sviňu sa varí voda... Možno práve v Dagestane, lebo i tam musí niekto z UEFA lietavať...A zapadniari tam neradi...

Nie. Sezóna 2012/13 bola iná ako sezóna 2005/06, hoci diváci stále už 5 rokov z našej ligy kontinuálne odchádzajú, a nielen na SFZ, ale najmä na ÚLK by sa mali zamyslieť nad svojou zodpovednosťou prečo (s.6).

Bič plieska na konci a záver sezóny 2012/13 bola iný ako tej 2005/06... Spomínajte.

Skvelý finiš Nitry na túto jar jej priniesol záchranu. Podčiarkla ju remízou doma s Trnavou gólom v poslednej minúte v predpredposlednom- 31. kole, keď hrala v oslabení. V tom istom kole Žilina vyvrátila kuloárne reči o dohode rozumejúcich si majiteľov a vyhrala v Banskej Bystrici 1:0, čím ju namočila až po krk do záchrany, veď ju čakala v 32. vonku Trnava a doma v poslednom 33.- majster Slovan Ivana Kmotríka.

32. kolo bolo rovnako plné zvratov- víťazstvo Prešova v Žiline po jej výhre v Bystrici a fatálne chabých výsledkoch Prešova vonku nečakal nik. Fakt nik. A stalo sa po fantastickom výkone jeho bránkára Diviša realitou. Rovnako výhra Bystrice v Trnave, ktorú tým odsúdila na nutnosť vyhrať v poslednom kole v Prešove. Preťažká úloha. Tú Spartak zvládol síce z penalty, no výkon maďarských rozhodov o zostupe Prešova nerozhodol.

To všetko sú dobré správy.

Je dobré, že majiteľov unavilo od 90-tych rokov slnko. Pochopili, že jedine neistota športového výsledku dáva lige ako produktu hodnotu. Koniec našej tohtoročnej futbalovej ligy nepriniesol z minulosti tak očakávané, v kuloároch predom ohlasované „dohodnuté" výsledky v jej závere, ktoré by pripomenuli niekdajšiu atmosféru. A tá je preč a je to tak dobré. Lebo.

1.      Lebo už prenedávnom si SFZ schválil nové a moderné stanovy, teraz ich len vyšperkoval a postavil sa v spore s SOV na prelome rokov 2012-2013 na principiálnu stranu elementárneho poriadku a dodržiavania OH Charty v SR,

2.      Lebo SFZ má nový informačný systém- ISSF, s ktorým dokážete i elektronické transfery na dedine,

3.      Lebo SFZ podpísal zmluvu s Slovenským futsalom, zverejnil jej fultext na webe, prijal ho za riadneho člena SFZ a snaží sa ho zjednotiť pod svoj patronát rovnako ako UEFA a FIFA na rozdiel od drobiaceho sa slovenského športu,

4.      Lebo na bez organizačných problémov uskutočnenom turnaji- Majstrovstvách Európy do 17 rokov, ktorý sme tu od roku 2000 a ME U21 rokov nemali, sme v máji 2013 uspeli na všetkých frontoch. Naši postúpili z ťažkej skupiny na Majstrovstvá sveta a zároveň zaplnili žilinský štadión na prasknutie- viac ako repre áčko. Klobúk dole- o viacerých ešte budeme počuť...

5.      Lebo MŠVVaŠ SR prednedávnom v máji 2013 predstavilo do medzirezortného pripomienkového konania komplexnú legislatívu týkajúcu sa organizovania verejných športových podujatí v SR. Aký veľkú pomoc pri tvorbe a finalizácií návrhu má SFZ trust na čele s Petrom Sepešim? Najväčšie hrdinstvo je vraj to, o ktorom sa nikto nikdy nedozvie...

6.      Lebo Vláda rozhodla, že sa niečo ide robiť za 45 mega so štadiónmi. Počuli sme slovo komentárovo zo SME a potom reakciu i prezidenta SFZ. Legendárny Petržalský plac je už dnes zrovnaný zo zemou. Ešte, že na chátrajúce Tehelné pole už bolo aktuálne vydané stavebné povolenie, nie však štátne peniaze.

K tým štadiónom, keďže som v konflikte záujmov ako konzultant SFZ, iba veľmi krátko.

Rozhodnú podľa mňa o charaktere SFZ. Kde, za koľko a v akej kvalite budú nakoniec nie naplánované, ale stáť vrátane Topolčian, Dolného Kubína či Levíc. Či sa vrátia temné časy nedôvery spoločnosti alebo či sa SFZ definitívne stane i hodnotovým lídrom slovenského športu. Je to najťažšia skúška pred akou SFZ od svojho vzniku pred 20 rokmi stál. Veľmi si spolu s Vami a pre náš futbal prajem, aby uspel. Potrebuje to. Potrebuje Vás. Vašu dôveru. Lebo jeden nezmôže nič. My sme ale už skupina a stále rastieme...A môžu nás spomaliť, ale nie zastaviť. Lebo spolu s Vami nie vždy vyhráme, ale v konečnom účtovaní napokon zvíťazíme. Bude nás lepších viac...

Preto do verejnej debaty o štadiónoch, aby zase nebola plochá i vďaka médiám pre nedostatok relevantných faktov, dám každému záujemcovi 2 podnety:

1.      Kým si urobíte akýkoľvek „silný" názor, ako sa to (ne)majú stavať futbalové štadióny i v SR, prečítajte si niečo od tých, čo o tom niečo vedia. A že veru vedia, to mi verte.

2.      Snáď potom v budúcnosti nášmu futbalu znova napriek negatívnej skúsenosti, ak sa to SFZ podarí, emocionálne budete chcieť spolu s najbližšími uveriť...

ps. A ak si potom kúpite si znova miesta na sedenie na náš ligový i iný futbal pre Vás i Vašu lepšiu polovičku, možno budete životom veľmi, veľmi príjemne prekvapení.

Ak sa Vám môj článok páčil, prosím podporte ho kliknutím na karmu pod textom a/alebo ho odporučte svojim priateľom a známym. Usmejte ich záverečným videom..:)

Prispejete k šíreniu radosti a dobra z futbalu i športu.

Ďakujem vopred.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Briti vedia bojovať proti terorizmu, no nezastavia všetkých

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?


Už ste čítali?