Čo sa nášmu futbalu v poslednom čase skutočne podarilo

Autor: Ladislav Križan | 4.6.2013 o 1:51 | (upravené 4.6.2013 o 2:15) Karma článku: 6,48 | Prečítané:  1035x

Dnes o tom, čo sa nášmu futbalu v poslednom čase skutočne podarilo. A nebolo to málo. Práve naopak. Veď posúďte sami. Myslíte si opak?! Hmm. Viem, že emocionálne máte pravdu. Viem to. Rozumiem Vám. Tiež mi občas zatína stále päste. No vy i ja takto hovoríme o emóciách. Ja teraz budem o faktoch, ok?

Myslíte si opak?!

Hmm. Viem, že emocionálne máte pravdu. Viem to. Rozumiem Vám. Tiež mi občas zatína stále päste. No vy i ja takto hovoríme o emóciách. Ja teraz budem o faktoch, ok?

Lebo- bol rok 2006 tak dávno?

Veď spomínajme spolu.

Na rok 2006 a zbitie vtedy nového šéfa rozhodcov Igora Šramku či bicykle na ihrisku Artmedie.

Život ma zvláštny zmysel pre iróniou- hlavné dobové postavy týchto smutných čias posadil na iné miesta. Jedného do väznice do Leopoldova a jedného po kariére v komunistickom práve na Vysokej škole Zboru Národnej Bezpečnosti (ako som už raz písal- dajte si vyhľadávať autorské diela Doc. JUDr. Františka Laurinca, CSC. v Knižnici Akadémie policajného zboru- nástupkyne Vysokej školy Zboru národnej bezpečnosti iba cez priezvisko)  a prvej voľbe v 2009 znovu do Výkonného výboru UEFA i v roku 2013.

No. Ako hovorí jeden kamarát, na každú sviňu sa varí voda... Možno práve v Dagestane, lebo i tam musí niekto z UEFA lietavať...A zapadniari tam neradi...

Nie. Sezóna 2012/13 bola iná ako sezóna 2005/06, hoci diváci stále už 5 rokov z našej ligy kontinuálne odchádzajú, a nielen na SFZ, ale najmä na ÚLK by sa mali zamyslieť nad svojou zodpovednosťou prečo (s.6).

Bič plieska na konci a záver sezóny 2012/13 bola iný ako tej 2005/06... Spomínajte.

Skvelý finiš Nitry na túto jar jej priniesol záchranu. Podčiarkla ju remízou doma s Trnavou gólom v poslednej minúte v predpredposlednom- 31. kole, keď hrala v oslabení. V tom istom kole Žilina vyvrátila kuloárne reči o dohode rozumejúcich si majiteľov a vyhrala v Banskej Bystrici 1:0, čím ju namočila až po krk do záchrany, veď ju čakala v 32. vonku Trnava a doma v poslednom 33.- majster Slovan Ivana Kmotríka.

32. kolo bolo rovnako plné zvratov- víťazstvo Prešova v Žiline po jej výhre v Bystrici a fatálne chabých výsledkoch Prešova vonku nečakal nik. Fakt nik. A stalo sa po fantastickom výkone jeho bránkára Diviša realitou. Rovnako výhra Bystrice v Trnave, ktorú tým odsúdila na nutnosť vyhrať v poslednom kole v Prešove. Preťažká úloha. Tú Spartak zvládol síce z penalty, no výkon maďarských rozhodov o zostupe Prešova nerozhodol.

To všetko sú dobré správy.

Je dobré, že majiteľov unavilo od 90-tych rokov slnko. Pochopili, že jedine neistota športového výsledku dáva lige ako produktu hodnotu. Koniec našej tohtoročnej futbalovej ligy nepriniesol z minulosti tak očakávané, v kuloároch predom ohlasované „dohodnuté" výsledky v jej závere, ktoré by pripomenuli niekdajšiu atmosféru. A tá je preč a je to tak dobré. Lebo.

1.      Lebo už prenedávnom si SFZ schválil nové a moderné stanovy, teraz ich len vyšperkoval a postavil sa v spore s SOV na prelome rokov 2012-2013 na principiálnu stranu elementárneho poriadku a dodržiavania OH Charty v SR,

2.      Lebo SFZ má nový informačný systém- ISSF, s ktorým dokážete i elektronické transfery na dedine,

3.      Lebo SFZ podpísal zmluvu s Slovenským futsalom, zverejnil jej fultext na webe, prijal ho za riadneho člena SFZ a snaží sa ho zjednotiť pod svoj patronát rovnako ako UEFA a FIFA na rozdiel od drobiaceho sa slovenského športu,

4.      Lebo na bez organizačných problémov uskutočnenom turnaji- Majstrovstvách Európy do 17 rokov, ktorý sme tu od roku 2000 a ME U21 rokov nemali, sme v máji 2013 uspeli na všetkých frontoch. Naši postúpili z ťažkej skupiny na Majstrovstvá sveta a zároveň zaplnili žilinský štadión na prasknutie- viac ako repre áčko. Klobúk dole- o viacerých ešte budeme počuť...

5.      Lebo MŠVVaŠ SR prednedávnom v máji 2013 predstavilo do medzirezortného pripomienkového konania komplexnú legislatívu týkajúcu sa organizovania verejných športových podujatí v SR. Aký veľkú pomoc pri tvorbe a finalizácií návrhu má SFZ trust na čele s Petrom Sepešim? Najväčšie hrdinstvo je vraj to, o ktorom sa nikto nikdy nedozvie...

6.      Lebo Vláda rozhodla, že sa niečo ide robiť za 45 mega so štadiónmi. Počuli sme slovo komentárovo zo SME a potom reakciu i prezidenta SFZ. Legendárny Petržalský plac je už dnes zrovnaný zo zemou. Ešte, že na chátrajúce Tehelné pole už bolo aktuálne vydané stavebné povolenie, nie však štátne peniaze.

K tým štadiónom, keďže som v konflikte záujmov ako konzultant SFZ, iba veľmi krátko.

Rozhodnú podľa mňa o charaktere SFZ. Kde, za koľko a v akej kvalite budú nakoniec nie naplánované, ale stáť vrátane Topolčian, Dolného Kubína či Levíc. Či sa vrátia temné časy nedôvery spoločnosti alebo či sa SFZ definitívne stane i hodnotovým lídrom slovenského športu. Je to najťažšia skúška pred akou SFZ od svojho vzniku pred 20 rokmi stál. Veľmi si spolu s Vami a pre náš futbal prajem, aby uspel. Potrebuje to. Potrebuje Vás. Vašu dôveru. Lebo jeden nezmôže nič. My sme ale už skupina a stále rastieme...A môžu nás spomaliť, ale nie zastaviť. Lebo spolu s Vami nie vždy vyhráme, ale v konečnom účtovaní napokon zvíťazíme. Bude nás lepších viac...

Preto do verejnej debaty o štadiónoch, aby zase nebola plochá i vďaka médiám pre nedostatok relevantných faktov, dám každému záujemcovi 2 podnety:

1.      Kým si urobíte akýkoľvek „silný" názor, ako sa to (ne)majú stavať futbalové štadióny i v SR, prečítajte si niečo od tých, čo o tom niečo vedia. A že veru vedia, to mi verte.

2.      Snáď potom v budúcnosti nášmu futbalu znova napriek negatívnej skúsenosti, ak sa to SFZ podarí, emocionálne budete chcieť spolu s najbližšími uveriť...

ps. A ak si potom kúpite si znova miesta na sedenie na náš ligový i iný futbal pre Vás i Vašu lepšiu polovičku, možno budete životom veľmi, veľmi príjemne prekvapení.

Ak sa Vám môj článok páčil, prosím podporte ho kliknutím na karmu pod textom a/alebo ho odporučte svojim priateľom a známym. Usmejte ich záverečným videom..:)

Prispejete k šíreniu radosti a dobra z futbalu i športu.

Ďakujem vopred.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Zdravotný pohár vína je mýtus. Ako a prečo vznikol

Vedecké poznatky pribúdajú rýchlejšie, ako ich kultúra dokáže vstrebať alebo zahodiť.

DOMOV

Kritizoval ma Fico, kritizoval ma aj Dzurinda

Diskusia NAŽIVO o slobode, médiách a ich kvalite.


Už ste čítali?