Ako dostať nové milióny euro do nášho športu už v 2014

Autor: Ladislav Križan | 6.8.2013 o 1:39 | Karma článku: 6,41 | Prečítané:  749x

Dnes ráno tuším od 6.00 k téme financovania športu vysiela SRo komplexnú reláciu. Pridávam k nej svoj hlavný postreh. Ako dostať nové, doteraz nepoužívané milióny euro z rozpočtu verejnej správy do priamej podpory nášho športu už v roku 2014. Stručne. K veci.

Keď ste sa dostali až sem, znamená to, že Vám na našom športe záleží. I mne. Tento blog bude preto o tom, ako ako dostať nové, doteraz nepoužívané milióny euro z rozpočtu verejnej správy do priamej podpory nášho športu už v roku 2014. Mojim prvým riešením nie je ale nalievanie, ale najprv zacpanie početných dier. Ako efektívnejšie kontrolovať už existujúce, spoločné zdroje. Jednoducho, rýchlo, ale najmä lacno a efektívne. O konkrétnom nalievaní napíšem niekedy nabudúce.

Kým začnem krátky disclosure konfliktu záujmov:)- som klientom SĽSP a príbeh Andreja Kisku a jeho Dobrého anjela mi bol dlhodobo ľudsky sympatický, no vstupom do slovenskej politiky svojmu príbehu aspoň v mojich očiach veľmi nepomohol.

Teraz k veci. Fakt si ešte niekto okrem možno časti športových funkcionárov (ktorí sú to a prečo si to myslia?!) myslí, že náš šport po všetkých posledných kauzách a ešte poslednej čerešničke- odsúdení pána Rudu za spreneverenú deaflympiádu, nepotrebuje morálnu resuscitáciu?

Je mi to veľmi ľúto, ale ja si to fakt nemyslím.

Ak si mám zvoliť medzi slobodou slova a ochranou dobrého mena slovenského športu, volím slobodu slova už roky- dôvody som už písal. Napriek tomu má tá negatívna generalizácia nielen v športe hnevá. To, že kvôli čiernym ovciam striháme až na kožu, na ktorú vypaľujeme potupné znaky zlodejov, i všetky ovce biele. Celé stádo. Pamätám si, že i ja som chcel na prelome rokov 2011 a 2012 zaťažovať ďalšími byrokratickými prekážkami i mnohých slušných a vyhorených tým, že bude kontrola použitia dotácií prebiehať cez zverejňovanie zmlúv, objednávok a faktúr prijímateľov športových dotácií na webe (princíp bol už v dotačných zmluvách v roku 2012 zakotvený, ale už i dodatkom zmluvy už v roku 2012 neskôr po zmene Vlády SR a nástupe nového pána ministra Čaploviča zrušený a nikdy do praxe nespustený). Uznávam, nebolo to najoptimálnejšie riešenie, no v danom čase neprišiel nikto s lepším. Prešli skoro dva roky. Riešenie sa nezlepšovalo akýmkoľvek vývojom. Problém nám zostal. Prečo si nevieme už roky poradiť so spreneverou zlodejov a nešetrnosťou tých bez škrupúľ nielen v športe? Verme, že časy sa menia i podľa blogu hovorcu pána ministra školstva pána Michala Kaliňáka. Mám preto aktívny, nový návrh.

Jeho základná, hrubá myšlienka.

Podmienkou poskytnutia akejkoľvek dotácie do športu (prečo nie i kultúra?!) z rozpočtu verejnej správy v roku 2014 bude povinnosť viesť dotáciu na tzv. transparentnom účte a zároveň sa prijímateľ dotácie stane tzv. povinnou osobou podľa zákona o slobodnom prístupe k infomáciam a bude povinný sprístupniť informáciu o nakladaní s dotáciou na základe žiadosti žiadateľov podľa novely zákona o slobodnom prístupe k informáciam.

Prečo si myslím, že môj návrh má svoje rácio?

Ak majú ľudia športu veriť a podporovať ho väčšou sumou ako doteraz z rozpočtu verejnej správy (tu je prečo to považujem v najbližších rokoch za veľmi málo pravdepodobné), majú mať možnosť ho kontrolovať. Nielen celoštátne športové zväzy, ale najmä kluby na úrovni cca 3000 miest a obcí. Konkrétni rodičia konkrétnych detí musia mať možnosť skontrolovať svoj konkrétny športový klub, v ktorom ich dieťa trénuje, a ktorému platia mesačne nemalé poplatky a čudujú sa, či vôbec a čo platí/dotuje zo spoločného ich konkrétna obec/konkrétne mesto jednoducho konkrétna komunita.

Ako teda na to? Hlavne rýchlo, lacno a jednoducho a zároveň tak, aby čo najmenej zaťažovali tých, ktorých kontrolujú.

Transparentný účet ako môj návrh základu kontroly. Transparentný účet je v tomto prípade skvelá vec. Vídíte kto, kedy a akú sumu naň poslal. Čo je dôležitejšie- kam- t.j. na aký účet, kedy a aká suma odišla. Čo stoja bankové poplatky. Preto ten, kto dostane dotáciu, by ju podľa môjho návrhu musel viesť na oddelenom, samostatnom transparentnom účte. Platba kartou v obchode bude vidieť. Výber z bankomatu tiež. Ak bude cez internetbanking posielať peniaze, do poznámky bude musieť dať podľa povinnosti z dotačnej zmluvy neskreslenú identifikáciu plnenia, za ktoré platí. Ak si následne ktokoľvek vyžiada od neho kópiu faktúry, objednávky, bloku či iného účtovného alebo daňového dokladu vrátane zmluvy k danému prevodu, bude mu ho musieť podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciam poskytnúť (viac na inšpiráciu strany 149 až 199 publikácie).

Viem, čo chcete povedať. Osobné údaje za plnenia za mzdy a odmeny zamestnancom atď. Tie z neho môžu ísť z transparentného účtu najprv na osobitný účet. Takto zostanú zachované osobné údaje a zároveň všetci uvidíme, aká je celková suma/percentuálny podiel z dotácie, ktorý organizácia dáva na svoje osobné pôžitky. Ako je na tom napr. Slovenská gymnastická federácia. Nevieme? Vieme však, že Dobrý anjel nedáva na seba, svoju réžiu z darov ľudí nič. Asi i preto je najúspešnejšiou nefiremnou charitou v SR.

Som presvedčený, že môj návrh nie je ani pravicový, ani ľavicový, ale najmä slušný. Tí, ktorí ho podporia podľa mňa tiež. Prestaňme sa identifikovať, kto koho volil vo všeobecných voľbách. Voľbách do SOV. Zakopme zákopy v športe, kde niet dôvod sa nezhodnúť. Komunista i konzervatívec. Neveríte?! Presvedčte sa radšej sami- banková teória, poplatky za účet (s.6 a nasled.) a tu v praxi financovania 1. oficiálneho fanklubu FC Barcelona na území Slovenska, ktorý založil skvelý človek, mladý právnik a teším sa i ako fanúšik Realu, že i môj košický priateľ Peter Bellas so svojimi kamarátmi.

Podporme preto dobrovoľne túto dobrú vec, ktorá by skutočne stála mesačne pár euro navyše a mohla mať velikánsky dopad na dôveru ľudí v náš šport už v roku 2014!

Ak sa Vám môj článok páčil, kliknite prosím na jeho karmu a zdieľajte ho napr. cez sociálnu sieť. Zvýšite jeho čítanosť a podporíte dobrú vec. Vopred ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Silné individality, Smer ako mašinéria. Prečo sú prestupy v parlamente častejšie v opozícii

Bolo by správne, ak by strana kontrolovala výkon mandátov?

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Koľko stojí jeden slovenský poslanec

Nezávislý neznamená neplatný.

Stĺpček Jakuba Fila

Nikto by nechcel byť od júla v koži Kalavskej

Žiadna čiastková motivácia nebude fungovať pre vyhoreného lekára.


Už ste čítali?