Riešenie na "Nikto Vám nedá, čo Vám dokážu v našom športe sľúbiť"

Autor: Ladislav Križan | 12.10.2013 o 14:17 | (upravené 12.10.2013 o 14:33) Karma článku: 3,98 | Prečítané:  587x

Nikto Vám nevie dať, čo Vám dokážu najmä v našom ligovom futbale a hokeji sľúbiť, platí roky. Riešenie, ktoré by najmä do vzťahov kluby- hráči prinieslo poriadok, zatiaľ verejne nenavrhol nikto. Konkrétny návrh riešenia je preto nižšie v článku.

Popíšme najprv dnešný stav. Platcovia hypoték z radov hráčov, ktorým ich kluby neplatia potom v lepšom prípade iba tipujú, v horšom ovplyvňujú zápasy. Diváci nechodia na domáce ligy- na futbal dlhodobo (s.6), po odchode Slovana do KHL bolo na piatich extraligových hokejových štadiónoch v októbri 2013 celkovo iba 6576 ľudí. Kluby i preto nemajú na platy. Začarovaný kruh, do ktorého často v zúfalstve púšťame následne pochybných zahraničných investorov, ktorých prvým symbolom ostáva naveky Borriero v Košiciach až do dnes. Investori bez referencii ako pre KHL v Poprade alebo ako v DAC Dunajská Streda s predchádzajúcimi či súčasnými referenciami plnými športových bankrotov v Rakúsku či neskôr Švajčiarsku. Vytvárame tak často v spolupráci so samosprávou ako v Dunajskej Strede čertove spolky. A každý rok potom pred sezónou stále počúvame tie isté reči napr.:

„Tri extraligové kluby MHC Martin a.s., HK Poprad s.r.o. a HK Dukla Trenčín a.s., ktoré do pôvodného termínu nesplnili svoje povinnosti na pridelenie extraligovej licencie, do dodatočne stanoveného termínu - 1. septembra 2013, čestným prehlásením a dokladovaním deklarovali vysporiadanie všetkých svojich záväzkov voči hráčom a trénerom," povedal 2. septembra 2013 riaditeľ Pro Hokej a.s. Vladimír Paštinský a dodal, že Pro Hokej a.s. navrhol Komisii pre prevod súťažných licencií SZĽH vydať odporúčacie stanovisko Výkonnému výboru SZĽH na udelenie súťažných licencií pre spomínané kluby.

„Dunajská Streda je nováčikom Corgoň ligy, budú riešení v skrátenom licenčnom konaní. Klub musí do 10. júna zaslať dokumentáciu na licenčné konanie a komisia potom dá návrh, či spĺňajú kritériá od infraštruktúry až po financie. Ak nebudú spĺňať niektoré požiadavky riadiaceho orgánu, tak môžu dostať polročnú výnimku," a ďalej „My si ustrážime, na čo budeme klásť najväčší dôraz. Samozrejme, máme indície o ich dlhoch z minulosti," povedal 30. mája 2013 tajomník Licenčnej komisie SFZ Milan Vojtek.

Podstatou obchádzania súčasných licenčných systémov je temer vždy dohoda (vážne?!) zmluvných strán- klubu a hráčov o zániku záväzku (záväzkov) a ich akože nahradenie novým. Dočasné skrývanie dlhov. Koho tým klameme?! Janovicovsky smutnú vetu, že výplata bude v piatok, len v našom športe- nielen futbale a hokeji skoro nikde a nikdy- česť slušným výnimkám- neviete, že ktorý?!

Návrh možného riešenia však existuje.

Je neslušné sa chváliť cudzím perím, takže to riešenie nie je mojim dielom- predstavil ho nedávno Jaroslav Čollák, ktorý je okrem iného študentskou osobnosťou roka v ankete podporovanej HN v roku 2012 v kategórii právo, filozofia, politológia, sociológia.

Predstavil ho bezplatne ako dobrovoľník na webe neziskovky Učenej právnickej spoločnosti a live na Konferencii Šport a Právo 2013- Fair Play nielen na ihrisku (od cca 34,30 hod.).

Gratulujem Jaro, si dôkazom, že generáčná výmena v našom športe je proces napĺňajúci nádejou. Enjoy konzumenti...Enjoy konzumenti...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Zdravotný pohár vína je mýtus. Ako a prečo vznikol

Vedecké poznatky pribúdajú rýchlejšie, ako ich kultúra dokáže vstrebať alebo zahodiť.

DOMOV

Kritizoval ma Fico, kritizoval ma aj Dzurinda

Diskusia NAŽIVO o slobode, médiách a ich kvalite.


Už ste čítali?